În perioada 15 – 16 iunie, la Târgoviște se va desfășura Festivalul Medieval Dracula, ediția 2019. Devenit deja o tradiție la noi în oraș, evenimentul este susținut și în acest an de Primăria Municipiului Târgoviște și de Consiliul Local. Manifestările din acest weekend se vor desfășura în cadrul Complexului Național Muzeal Curtea Domnească. Iată programul celor două zile: 

SÂMBĂTĂ, 15 iunie

10.30 – 23.00 – Tabăra medievală negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

11.30 –Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

11:30 – Conferință pe teme istorice: ”Cei 33 de domnitori feudali valahi” și momente artistice susținute de elevii Palatului Copiilor, eveniment organizat de Biroul Protejarea Patrimoniului Cultural și Dezvoltare Turistică din cadrul Primăriei Municipiului Târgoviște – locație: Sala de Conferințe a Muzeului Tiparului și Cărții Vechi

13:00 –Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

13:30 – Pauză

15:00 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

16:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Nomen Est Omen

18:00 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală formația Cimpoierii de Transilvania

18:15 – Deschidere oficială festival

18:30– ”Domnițele Cetății” dansuri medievale –  Anacronism, Paladinii de Medies

19:00 – ”DANSUL PÂNZELOR” și ”Dansul spadelor” – Moment coregrafic susținut de artiști ai trupei Anacronism

19:30 – Interactiv cu publicul – Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

20:00 – Concert eveniment: Trupa ”Huniadi Cantores”, Cimpoierii de Transilvania și Trupa ”Trei Parale”

22:30 – Spectacol cu foc – trupa Piro

DUMINICĂ, 16 iunie

10.30 – 23.00 –  Tabăra medievală – negustori, meșteșugari, expoziție de arme, ulcioare și vase decorative

10:30-23:00 – Târgul de Rusalii – organizat de Centrul Județean pentru Cultură Dâmbovița

11.00 – 19.00 – Ateliere tematice de mânuirea sabiei, tras cu arcul – trupele Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

11.00 – Spectacol de teatru pentru copii susținut de Teatrul Municipal Tony Bulandra și spectacol pe  picioroange cu trupa Anacronism

12.30 – Muzică vocal-instrumentală cu tematică medievală – formația Nomen Est Omen

13:00 Dansuri medievale cu artiștii trupei Anacronism, Paladinii de Medieș

13:30 – Pauză

15:30 – Muzică instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

16.00 – Interactiv cu publicul –Demonstrații de disciplină și antrenament de luptă, întreceri haiducești – Anacronism Sibiu și Paladinii de Terra Medies

18.00 – ”DANSUL PÂNZELOR” – spectacol de dans și acrobații cu pânze – Anacronism Sibiu

18:30 – Recital de muzică medievală – formația Nomen Est Omen

18.30 – Parada medievală ”Solie la Turnul Cetății” – Bd.Regele Carol I (Teatrul Tony Bulandra) – Bd. Mircea cel Bătrân – Calea Domnească – Complexul Muzeal ”Curtea Domnească”

19:30 – Moment solemn – Înmânarea soliei

20:00 – Muzică vocal instrumentală – formația Huniadi Cantores și Cimpoierii de Transilvania

21:00 – Spectacol istoric ”Vlad Țepeș – răzbunarea” – cascadori și demonstrație dresură cai – un spectacol produs de Goldstone Film

22:00 – Spectacol cu foc – trupa Piro

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here